Jezdecký klub Sviadnov

Historie klubu

Historie klubu sahá až do roku 1949, kdy se 6.srpna konala ustavující schůze a byl založen Jezdecký oddíl TJ Sokol Frýdek. Prvním koněm zakoupeným ze soukromých prostředků byl oldenburský ryzák Míša. V roce 1954 se oddíl sloučil s Jezdeckým klubem Sokol Místek a přešli pod hlavičku Svazarmu. Po deseti letech oddíl vstoupil do Tělovýchovné jednoty Slezan s názvem "Jezdecký oddíl TJ Slezan Frýdek-Místek".

Bohatá historie klubu je zejména spojena se jménem rodiny Hrůzkových, ať již byli v roli jezdců, trenérů, rozhodčích nebo organizátorů jezdeckých závodů. Jezdci klubu se umisťovali na předních místech velkých a prestižních jezdeckých podniků v rámci celé tehdejší ČSSR i v zahraničí. Jezdci Petr a Vítězslav Hrůzkovi byli členy reprezentace v letech 1980-1985, Petr v parkurovém skákání (koně Forint, Valina, Silver Wind) a Vítězslav (Granát) v military. Eva Hrůzková zvítězila ve Velké ceně Ostravy, získala titul mistryně a několik titulů vicemistryně ČSSR, Darja Moždziaková zvítězila v roce 1981 v přeboru ČSSR dorostu s koněm Carawell. Jezdci Pavla Michalíková, Miroslav a Pavel Hrůzkovi, Marian Štíhel a Roman Vojkovský se umisťovali na předních příčkách soutěží po celé republice. Mezi nejúspěšnější koně jiště patřil Forint - startoval a zvítězil v mnoha soutěžích doma i v zahraničí. Startoval na závodech v Belgii, Libyi (zde zvítězil v hlavní soutěži CSI), tehdejší NSR, Jugoslávii, Bulharsku, Polsku, Maďarsku, byl v přípravě na OH v Moskvě, kam bohužel nakonec Československá výprava nejela. Pod všemi výsledky oddílových sportovců byl podepsán vynikající trenér pan Oldřich Hrůzek. V klubu rovněž působilo voltižní družstvo, které pod vedením Jarmily Jablonské a později Hany Bujnoškové reprezentovalo oddíl na mnoha domácích soutěžích i v zahraničí. Nejúspěšnějšími reprezentantkami byly Michaela Růžičková a Barbara Brixová, které se pravidelně umisťovaly na předních místech v soutěžích jednotlivců. Soutěžily na koních Don a později Egon. Členové oddílu v tehdejším areálu na Panských Nových Dvorech pořádali každoročně několik prestižních jezdeckých závodů, jarní dvoudenní "Oddílové přebory", Bezručův pohár s mezinárodní účastí, Velkou cenu Slezanu, mistrovské soutěže v parkurovém skákání i drezuře.

V březnu roku 1993 se z finančních důvodů výbor TJ Slezan rozhodl ukončit financování jezdeckého střediska. Klub byl nucen zajistit finanční prostředky ze sponzorské činnosti. Klub rovněž začal hledat nové pozemky vhodné k vybudování jízdárny - v listopadu roku 1994 končila nájemní smlouva s Janem Míčkem ve stávajících prostorách na Nových Dvorech ve Frýdku. Útočiště klub našel v obci Sviadnov, kde byla nabídnuta lokalita Pod Štandlem. Začíná se na zelené louce budovat nová stáj pro 21 koní, šatny, sociální zařízení a tréninkové plochy. Vše za podpory Ing. Jaroslava Zachariáše z firmy R.I.A.S., která odkoupila koně od TJ Slezan a ze svých finančních prostředků vybudovala moderní jezdecký areál. Dne 23.11.1994 začíná nová etapa - definitivně se stěhujeme do nové stáje ve Sviadnově. Do roku 1994 vstupujeme s novým názvem TJ R.I.A.S. Voltižní družstvo vede Libor Randa a později Petra Hrůzková. Cvičenky Edita Pešatová a Dita Kašparová se pravidelně účastní mistrovských soutěží a mezinárodních jezdeckých závodů. Cvičí se na koních Egon, Bára a Max. Tréninku parkurových koní a jezdců se věnuje Vítězslav Hrůzek. Klub především reprezentují jezdci v kategorii dětí a juniorů, dospěli závodníci se věnují výcviku mladých koní. Při tom všem budujeme Pod Štandlem tréninkové plochy, kolbiště a ostatní zázemí nezbytné pro fungování klubu. V roce 1996 pořádáme na novém kolbišti první závody v parkurovém skákání - Malou cenu R.I.A.S., ve které zvítězila domácí klisna Béva s Vítězslavem Hrůzkem.

V roce 1998 se firma R.I.A.S. dostala do finančních potíží a nebyla schopna již dále jezdecký klub podporovat. Navíc došlo k neplnění finančních závazků bance a ta obě budovy - stáj i sociální zařízení s bytem a šatnami odprodala novým majitelům, kteří po několika neúspěšných jednáních vystěhovali nejen členy, ale i koně doslova "na ulici". Naštěstí se nám dostalo okamžité pomoci od pana Jana Míčka z Nových Dvorů, který nám v noci nabídnul ustájení pro část našich koní, zbytek koní jsme provizorně ustájili v kůlně, která do té doby sloužila jako seník. Všechny koně jsme museli za přispění sponzorů odkoupit, abychom zachovali činnost klubu. V tomto roce byl založen Jezdecký klub Frýdek-Místek. I v této, pro klub velmi těžké době, jsme se snažili zachovat sportovní činnost. Veronika Hrůzková se umístila na Mistrovství ČR v první desítce, Jakub Hrůzek startoval s Aquinem na MČR juniorů. Petra Hrůzková s Kastanětou se zúčastnila mistrovské soutěže žen.

V roce 2000 se nám podařilo získat finační půjčku na výstavbu nové stáje pro 18 koní od "Města Frýdek-Místek". V tomto roce rovněž skončilo činnost v klubu voltižní družstvo. Dne 10.6.2001 jsme konečně "ustájili" naše koně v nově postavené současné stáji. V listopadu roku 2001 jsme dobudovali současnou budovu se šatnami, klubovnou a sociálním zařízením pro členy.

V lednu 2008 jsme po dohodě s vedením obce Sviadnov přijali název "JEZDECKÝ KLUB SVIADNOV".